Rozhovory

Daniel Špiner nielen o turné Andrej Šeban band

Off
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

"Ľudová hudba je naša ozajstná kultúra a dedičstvo,.."

Prešovský muzikantský talent, klavirista a zabávač zároveň Daniel Špiner mi venoval pár slov a zodpovedal na otázky nielen o vydarenom a skvelom turné Andrej Šeban tour 2012.

 

K akej hudbe inklinuješ najviac, aká hudba ti je srdcu blízka?
 

Od malička som vyrastal vďaka rodičom na ľudových piesniach. V nich je vlastne všetko, životom písané - výpovede ľudí šťastných aj nešťastných. Je to naša ozajstná kultúra a dedičstvo. Tak ako majú napríklad v Amerike country, tak my máme práve ľudové piesne, na ktoré sa mnoho krát zabúda. Vďaka nim som sa postupne dostal k vážnej hudbe, ktorú dodnes študujem a venujem sa jej a tá mi je taktiež veľmi blízka. Mám rád aj jazz, ktorý som taktiež študoval a venujem sa mu aktívne, no v poslednom čase inklinujem skôr k európskemu jazzu. Myslím tým na jazz americký, ktorému som sa venoval dlhšie, no pochopil som, že ho nikdy nebudem vedieť hrať. To by musel byť môj otec černoch  (smiech).

 


 

Hral si už s kadekým od Neřezu, Katky Koščovej, Komajoty, jazz and More, Groovin Heads, Andy Belej, Henry Tóth, teraz skvelý Andrej Šeban,dá sa ti prisúdiť titul "univerzálny klavírista?" Kde je u teba hranica - toto je povinný či podporný doprovod - a toto je "Špiner made?"

 

No neviem, či je na Slovensku nejaká schvaľovacia komisia, ktorá by mi takýto titul univerzálneho klaviristu udelila (smiech). Skôr to vnímam tak, že sa snažím o vzdelávanie a fungovanie na viacerých frontoch, ako som už vyššie spomenul. Každý je pre mňa niečim inšpirujúci a obohacujúci. Z tohto všetkého ťažím a tým pádom sa vytvára a stále formovať bude moje hudobné "ja" a to súčasné asi vyhovuje a je atraktívne pre vyššie spomenutých umelcov - asi (smiech). Čiže univerzálny asi do istej miery som, no prvoradá je moja hudobná tvár. A kde je hranica? Hrám hudbu, kde je hudobný obsah presný a aj takú, kde to všetko vytváram priamo na koncerte. Pre mňa v tom rozdiel nie je. Hudba je len jedna a ja sa v každom okamihu snažím práve len a len o ňu. To znamená, že aj keď napríklad hrám vážnu hudbu, kde je presne všetko v notách, mám tam kopec miest v rámci feelingu, pocitu na sebavyjadrenie a na vlastný vklad do vopred skomponovanej hudby. A improvizovaná hudba je v princípe to isté, len obsah je za každým iný. Čiže aj keď hrám napríklad sprievod k pesníčkám s Katkou v každom okamihu to pre mňa musí býť "Špiner made". Ináč to vlastne asi ani neviem (smiech).

 

Ako sa dá stihnúť za tak relatívne krátky čas toľko spoluprác, úspechov, koncertov, skúšok a popritom riešiť štúdium, prácu, vzťahy, tvorbu....?

 

To je až toľko toho? No proste to tak žijem a všetko je o ľuďoch. Pokiaľ sa s nimi dá, tak je všetko možné.

 

Ako sa dá "naraziť" na osobnosti ako Henry Tóth, Andrej Šeban, či kapela Neřež - muzikantovi z Prešova najviac v takom mladom veku?

 

No každému z nich som dal načierno okolo 5000 eur, aby som mohol s nimi hrať (smiech). Ľudia, ktorých spomínaš a aj ďalší, s ktorými hrávam sa snažia o vytváranie niečoho nového, o tzv. autorskú hudbu a venujú a živia sa veľa hodín denne práve hudbe. Ja sa snažím robiť to isté a tie cesty sa nejako postupne prepájajú.

 

Andrej Šeban - aký je na stage-i , aký v skúšobni? (Čo raňajkuje? :)) ) Ako sa vám s ním pracuje?
 

Je to proste masaker. Je to na jednej strane osobnosť, s veľkým "O", a veľký umelec s veľkým "U". Je to pre mňa veľký zdroj inšpirácie a informácii. A pozíciu lídra a kapelníka si zastáva absolútne fantasticky. S nikým takým som sa doposiaľ nestretol. V skúšobni sme v rámci prípravy na naše spoločné turné strávili asi 27 dní po osem až miestami desať hodín denne. Je to makačka, no je to asi jeden z posledných hudobníkov, česť vínimkám, ktorého poznám na Slovensku, ktorý naozaj považuje za dôležité prípravu, koncentrovanú prítomnosť na skúškach a samotné skúšanie kapely. Toto je niečo, v čom sme sa celá banda, či už bubeník Miško Fedor, basgitarista Peťko Rusňák absolútne zhodli. A zvyčajne spolu iba obedujeme a večeriame (smiech).

 

Prezraď pre nejakú pikošku o novom turné Andrej Šeban tour 2012...

 

Celé toto, čo sa udialo, deje a udeje je pre mňa jedna obrovská pikoška. Nič neprezradím, všetko bude prezradené na koncertoch

 

V ktorom hudobnom projekte sa cítiš najviac free? Si dosť silná osobnosť/líder - neťahá ťa vyjsť na svetlo sveta s vlastnou "značkou"?

 

Veď od momentu, čo zaznel môj prvý klavírny tón vznikla značka Daniel Špiner (smiech). Takto, projektom a kapelám, ktorých som súčasťou, absolútne verím. Teda "veškerú" energiu, ktorú mám, investujem práve tam a nepociťujem potrebu sa akoby "osamostatňovať". Keď raz nastane obdobie stagnácie, budem nad tým uvažovať intenzívne. Zatiaľ som na takéto obdobie nedostal chvála Bohu priestor, takže radšej sa snažím aj mojím pričinením rozvíjať existujúce. Neviem, zodpovedal som k veci?

 


 

Ak by si mohol spolupracovať s niektorým slovenským spevákom/speváčkou/kapelou, koho by si si vybral a prečo?

 

Na Slovensku a ani vo svete zatiaľ, v tejto chvíli pre mňa takí niesu. Je mnoho ľudí, ku ktorým by som sa chcel raz dostať, ale skôr ako žiak, napríklad taký Brad Mehldau, Keith Jarret a ďalší. Viem, zarúbal som hodne vysoko, ale prečo nie. Stále som túžil byť v pozícii toho najslabšieho článku v kapele a od Andreja sa je čo učiť. Takže moje aktuálne zoskupenia s Katkou Koščovou a s Andrejom Šebanom sú tie, kde som mal byť, a preto sa budem snažiť robiť všetko preto, aby som v nich mohol fungovať, prípadne aj do konca života.

 

Máš radšej intimitu malého klubu alebo ťa ohuruje skôr preplnená sála?

 

Stále ma vie ohúriť aj preplnená sála, no aj malý klub. Každé miesto a koncert ma neopakovateľnú atmosféru, či už lepšiu, alebo trošku horšiu. Najkrajším na tom celom aj tak je prenos energie hudby prostredníctvom nás hudobníkov na ľudí, ktorí nám ju spätne vracajú, prípadne niekedy aj nie (smiech)...

 

Pred Vianocami chcete vydať s Katkou CD. Čo bude nasledovať?

 

No to vianočné CD už fyzicky máme a aj už je v predaji. Síce ešte nepokrstené, no už sa dostáva medzi ľudí. A čo potom? Neviem, nechám sa prekvapiť, či to už bude nahrávanie a koncertovanie s Andrejom, s Katkou. No jedno viem isto: musím, chcem a môžem ešte veľa a veľa cvičiť.

 


 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Mikulášsky Jazzový Festival 2017

Hevhetia Festival 2017

Jazzové Koncerty

Ut 19

Jiří Stivín – Stivín večne živý 50+25

19.september @ 20:00 - 22:00
Martin
Organizátor: Barmuseum
St 20

JFB 2017: Diana Krall

20.september @ 19:30 - 22:00
Brno
Organizátor: JAZZFESTBRNO
Pi 22

Jiří Stivín /CZ/

22.september @ 20:00 - 23:00
Nové Mesto nad Váhom
Pi 22

Chill-funkový večer s Vertigo BAF - FLAME Music Bar 22.9.2017

22.september @ 20:00 - 22:00
Bratislava
Organizátor: FLAME Music Bar

Top Eventy

 • AL DI MEOLA - WORLD SINFONIA TOUR Košice

  Al Di Meola " World Sinfonia tour " Košice - Spoločenský pavilón

  Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.Al Di Meola  Košice Al Di Meola " World Sinfonia tour " Košice. 17.20.2017 Spoločenský pavilón. AL DI Meola je bezpochyby gitarový mág, drží sa trvalo na špičke rebríčkov, je hráčom par excellence. Už tridsať rokov je plodným skladateľom i uznávaným umelcom, ktorý má na konte viac...

 • Mikulášsky Jazzový Festival 2017

  Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.Tešíme sa na vás na 13. ročníku letného Mikulášskeho Jazzového Festivalu. Na veľkom pódiu na Námestí osloboditeľov a v Dome Kultúry Liptovský Mikuláš na vás počas troch večerov 28. – 30. júla 2017 čaká množstvo rozmanitých žánrov a špičkových hudobných výkonov v podaní 9 formácií z celého...

 • Al Di Meola " World Sinfonia tour " NMnV

  Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.Písať o tom prečo je Al Di Meola génius na gitare by bolo tak minimálne na knihu. Američan s talianskymi koreňmi už od 70-tych rokov žiari medzi jazz-rockovými gitaristami, či už to bolo s Chickom Coreom, prípadne v legendárnom triu s Pacom de Luciom a Johnom McLaughlinom...

Posledné články

 • Večer novomestských muzikantov - JAM Session

  Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.Stretnutie muzikantov a priateľov pri spomienkach a muzike časov minulých, terajších a budúcich. Kto má chuť sa pobaviť, zaspomínať a prípadne si zahrať, bude vítaný. Jamm session nestorov novomestskej muziky s mladšími generáciami a spriaznenými dušami. Tešíme sa na Vás už ôsmy rok.... Kapely, alebo jednotlivci, ktorí...

 • Iva Bittová & Paolo Angeli /cz,it/

  Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.Spojenie dvoch výnimočných hudobníkov a osobností : Iva Bittová Česká speváčka, huslistka , skladateľka a herečka. Patrí ku najvýraznejším osobnostiam českej alternatívnej hudobnej scény. Rozsah jej aktivít je pozoruhodný – v hudbe od vlastných interpretácií ľudových piesní cez experimentálny jazz, rock až po husľové preszentácie skladieb vážnej...