Novinky

Festival Zvuk for Štiavnica 2017: Tradícia jazzu v Banskej Štiavnici pokračuje!

Off

Formát festivalu Zvuk for Štiavnica vyšiel z projektu Mini Jazznica, ktorý vznikol v roku 2013 na udržanie dlhoročnej tradície banskoštiavnického letného festivalu Jazznica. Noví mladí organizátori, tak pôvodnú koncepciu festivalu Jazznica presunuli z komorných sakrálnych priestorov aj do klubov a ulíc mesta. Ľudia si tak mohli vychutnávať tóny živej jazzovej hudby pri prechádzke mestom, či pri posedení na terasách podnikov. V roku 2015 sa festival rozšíril o niekoľko zaujímavých priestorov z ktorých každý mal vlastnú hudobnú dramaturgiu. Program obohatila Jazzová poviedkáreň, diskusia na tému súčasnej jazzovej hudby, hudobný workshop pre rodiny s deťmi a obľúbené after parties.

V jedinečných sakrálnych, klubových a industriálnych priestoroch Banskej Štiavnice odohrali koncerty svetoví hudobníci ako Joachim Mencel Artisena, Piotr Baron a Skalpel z Poľska, mladá iránska kapela Sehrang, českí Clarinet factory a Ostrich Quartet, slovenskí Alea, Hanka Gregušová a ďalší. Festival v podmanivom slovenskom meste ako stvorenom pre Zvuk jazzu opäť pritiahol publikum jazzových nadšencov ale aj dychtivých poslucháčskych nováčikov.
A nebude tomu inak ani tento rok. Podmanivá jazzová hudba bude znieť počas festivalu Zvuk for Štiavnica 2017 v čarovných priestoroch tohto historického mestečka.

Príďte sa spolu s nami započúvať do skladieb charizmatickej skladateľky, improvizátorky a speváčky Anny Gadt, ktorá sa vďaka svojmu magickému podmanivému hlasu stala neoddeliteľnou súčasťou poľskej jazzovej scény. Nechajte sa prekvapiť vystúpením švajčiarskeho dua Albireo, ktoré sľubuje strhujúci zvukový exkurz do mystiky prastarých rituálov prírodných kultúr, ľudových tradícií či posvätného obradu v gotických chrámoch. Jeden z najlepších bubeníkov sveta, Borlai Gergö so svojou kapelou European Mantra pricestujú z Maďarska aby vám v Štiavnici predviedli všetko čo vedia o nadupanom energickom jazzrocku. Slovenka Sisa Fehér, žijúca a tvoriaca v Čechách sa predstaví v rámci kvarteta Fehero Rocher, s ktorým v roku 2016 vydala svoje debutové album Cirrus. Skladby práve z tohto albumu budete mať možnosť počuť počas festivalu v Štiavnici.

Ako letná sobotňajšia noc je energia hudby talentovaného Ľuba Šama. Temperamentný jazz-fussion s prvkami popu, súčasného rocku a wordmusic vás nenápadne ale isto zelektrizujú k pohybu. Ľubo Šamo Project rozprúdi vo vás energiu v úvode sobotného večera. Slovenského gitaristu, Stanislava Počajiho, veríme netreba predstavovať. So svojím projektom Aftertee nás prevedie spojeniami jazzu, bluesu a fussion v príjemnom prostredí kaviarne Gavalier.

V rámci spolupráce so slovenským hudobným vydavateľstvom Real Music House vám na festival prinesieme kvalitnú slovenskú hudbu v podaní troch výnimočných hudobných projektov. Prvým z nich bude špeciálne prevedenie, Altar live Nikolaja Nikitina a Ľuboša Šrámeka, ktoré v podobe kvarteta nadobúda nový zvuk. Jeho ďalší členovia, fenomenálni Juraj Griglák na basu a Klemens Marktl za bicími sú zároveň tvorcami vlastných skladieb a ich samotný prístup k improvizácii je ďaleko za klišé jazzového sprevádzania. Slovenské ľudové Balady sľubujú dramatické piesňové okamihy podfarbené zastreným spevom Roba Pospiša a gitarou Martina Sillaya. Svojou tajuplnou atmosférou si v štiavnickej Botanickej záhrade podmania každého diváka. Prekvapujúce, okúzľujúce a kvalitné dielo, v ktorom sa snúbi ľudová, klasická a experimentálna hudobná tvorba v jeden celok vhodný aj pre najnáročnejších. Aj táka je pocta skladateľovi Jánovi Cikkerovi v treťom z projektov s názvom Tribute to Ján Cikker. Nadčasový príbeh, ktorý jednotlivé skladby rozprávajú, nám interpreti osobne predstavia v štiavnickej kaviarni Libresso.

V tvorbe Ivany Mer sa prelínajú prvky ambientnej elektroniky, atmosferické krajiny, vokálne harmónie a akustické nástroje. Jej hudba vyviera z ticha, je inšpirovaná spevom mora, prírodnými živlami a vnútorným svetom duše. Miesto jej Secret koncertu sa návštevníci dozvedia v pravý čas, krátko predtým ako sa ukážu hviezdy na oblohe.

To všetko prinesie Zvuk for Štiavnica 2017. Jazz fusion festival odohrávajúci sa v prítmí štiavnických kaviarní a Kultúrneho centra, ale aj vonku na terasách, medzi históriou dýchajúcimi budovami, či v Botanickej záhrade. Okrem hlavného hudobného programu sa tento rok môžete tešiť na obľúbené Jazzové raňajky v podobe rannej jam session v Art Cafe, vernisáž obrazov spojenú s koncertom v Hoteli Grand Matej, či hudobný workshop pre rodiny s deťmi v obľúbenej štiavnickej Čajovni Klopačka.

Vidíme sa v Štiavnici 17.-19.augusta 2017 !

Predpredaj: https://zvukforstiavnica.interticket.sk/

Top Eventy

 • Lucia Lužinská & Quintessence

  Pozývame vás na záverečný koncert tohtoročnej klubovej sezóny Jazz v meste. V piatok 29. decembra privítame formáciu Lucia Lužinská Quintessence. V Liptovskom Mikuláši sa predstavia spolu s Valérom Mikom na klavíri a s Ajdži Sabom na bicie. Poznačte si termín, miesto, presný čas a výšku vstupného čoskoro upresníme. Lucia Lužinská - spev Boris Čellár -...

 • Albert Vila Trio

  Albert Vila je španielsky jazzový gitarista, u ktorého sa môžete tešiť na skladby, ktoré oscilujú medzi intímnou polohou a energickou výbušnou zmesou, medzi melodikou a rytmickou smršťou. V minulom roku nahral album v New Yorku so skutočnými hviezdami: klavirista Aaron Parks (ex-Terence Blanchard, Kurt Rosenwinkel, Joshua Redman), kontrabasista Doug Weiss (podieľal sa na desiatich albumochch...

 • Miriam Bayle /Jazzové Vianoce/

  Miriam Bayle, rodáčka z Liptovského Mikuláša, tento rok oslavuje 25. výročie na jazzovej scéne. Od roku 2000 pôsobí v Prahe. Stala sa nie len v Čechách, ale i v zahraničí uznávanou interprétkou. Jej vokálnu improvizáciu, či scat, hodnotia kritici ako fenomén a označili ju “kráľovnou scatu”. Učí na Pražské konzervatoři jazzovú interpretáciu, vedie workshopy “SCAT!...

Posledné články

 • Special Providence /HU/

  Special Providence je jedna z najznámejších súčasných inštrumentálnych skupín v strednej Európe. Special Providence sú známi svojím jedinečným štýlom, v ktorom sa mieša moderný džez, progresívny rock/metal a elektronika. Ich živé predstavenia sú zároveň nevšedným zážitkom, ktorého zárukou je ich dynamické vystupovanie. Za sebou majú vystúpenia na London Jazz Festival, festivale Crescendo, ProgSud alebo Prog-Résiste...

 • Candy Dulfer

  Candy Dulfer @City Sounds of Bratislava

  Legendárny Prince o Candy Dulfer raz povedal: „Keď chcem saxofón, volám Candy.“ Ikonická hudobníčka 90. rokov a jedna z najznámejších ženských saxofonistiek vôbec, Candy Dulfer, prerazila na scéne už ako 21-ročná. Improvizovaný duet Lily Was Here, ktorý vtedy nahrala po boku Dave Stewarta, ju okamžite katapultoval na prvé priečky svetových hitparád. Debutovým albumom Saxuality (1990) v...

Keep in Touch

Website Malware Scan