Ochutnávka

Ľudové mladistvá vo veľkom štýle na Bratislavských jazzových dňoch

Off

ĽUDOVÉ MLADISTVÁ VO VEĽKOM ŠTÝLE NA BRATISLAVSKÝCH JAZZOVÝCH DŇOCH, AKO OCHUTNÁVKU PREDSTAVUJÚ NOVÝ KLIP ’JURÍČKO’

Počas víkendu 20. - 22. októbra sa budú v bratislavskej Inchebe konať Bratislavské Jazzové Dni - medzinárodný jazzový festival a jedno z najväčších podujatí svojho druhu v strednej Európe. Svetové jazzové hviezdy už tradične doplnia domáci interpreti. V piatok 20. októbra sa na hlavnom pódiu predstaví kapela Ľudové Mladistvá, ktorá pre návštevníkov festivalu chystá veľkolepý program na svetovej úrovni. Pôvodne 9-členná zostava sa rozšíri až na 15 hudobníkov, ktorí predvedú obrovskú show a nezabudnuteľný zážitok! Klasické zloženie kapely - klavír, bicie, basgitara, cimbal, husle a štyri folklórne speváčky - doplní pri špeciálnej príležitosti sláčikové kvarteto Spectrum Quartet, druhý bubeník Michal Fedor a o scat sa postará hosťujúci vokalista Samuel Hošek.

Nápad veľkolepej show sa zrodil v hlave frontmana Martina Majla Štefánika, ktorý sa s kapelou poctivo pripravuje na vystúpenie. Skúšobňu vymenili za kultúrny dom, v ktorom spolu so zvukármi a osvetľovačom pilujú program do dokonalosti. “Chceme ľuďom ukázať plnú krásu toho, čo máme v hlave. Posunúť sa o level vyššie a dokázať si, že sa to dá.”

Hudobná show bude doplnená aj o unikátnu vizuálnu a svetelnú časť, o ktorú sa postará Matúš Gazdík. Vďaka spolupráci so Slovenským filmovým ústavom si budú môcť diváci vo vizualizácii vychutnať sekvencie z filmu “Zem spieva” od Karola Plicku, ktorý počas leta členovia kapely zvučili naživo v rámci unikátneho festivalu Hviezdne Noci.

Ako ochutnávku noviniek Ľudové Mladistvá fanúšikom posielajú ešte pred koncertom nový videoklip k skladbe ‘Juríčko’, ktorej autorom je bubeník kapely Jakub Kačic. “Skladbu som našiel úplne náhodne, pôvodná verzia nemala tempo a bola bez nástrojov - to ma veľmi lákalo, pretože som mal absolútne voľnú ruku v komponovaní,” hovorí Jakub.

Videoklip: Ľudové Mladistvá - ‘Juríčko’

Klip režíroval Anton Kajan a Karol Filo na podnet Majlovej fantázie, ktorý atmosféru piesne zasadil do rozprávkového machového lesa na západe Slovenska. Za kamery sa postavili Anton Kajan, Peter Gáll a Roman Stráňai. V novej polohe sa predstaví aj leader kapely Martin Majlo Štefánik, ktorý v skladbe hrá na čelestu - netradičný klavírny hudobný nástroj, ktorý pripomína jemný zvuk zvonkohry a ktorý si kapela požičala od orchestru Bratislava Hot Serenaders. Svoj “tradičný” nástroj vymenil aj basgitarista Jozef Madola a v klipe ho uvidíme hrať na kontrabase. Celá skladba je v akustickom prevedení, ktoré len podčiarkuje snovú atmosféru videoklipu.

Natáčanie videoklipu ‘Juríčko’ prebiehalo v uvoľnenej atmosfére a dobrej nálade. “Natáčanie prebiehalo jeden deň, išlo to veľmi hladko. Nahrávalo sa nám veľmi dobre, keďže prostredie lesa je pre hudbu skvelé nielen zvukovo, ale taktiež atmosférou,” zhodnotil Jakub. Výsledok je vyváženou symbiózou vízie kapely a štábu.

Ľudové Mladistvá je hudobný projekt skladateľa a klaviristu Martina Majla Štefánika a hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že ide o fúziu nesúrodých prvkov ako folkór, jazz, vážna aj moderná hudba, výsledok je jedinečný a nezabudnuteľný. Svedčí o tom aj množstvo úspechov, ktoré kapela dosiahla za dva roky svojej existencie: vyhrala Pódium mladých talentov na BJD, na Radio_Head Awards bola objavom roka a bodovala aj v súťažiach Nové tváre slovenského jazzu a JazzFruit Praha. Zoskupenie Ľudové Mladistvá tvoria profesionálni hudobníci, väčšina kapely sa hudbou aj živí: Jakub Kačic (bicie), Jozef Madola (basgitara), Martin Jeriga (husle), Michal Baláž (cimbal), kapelu dopĺňajú 4 folklórne speváčky - Terézia Jarošová, Mária Nagyová, Nina Kollárová a Diana Minarovičová. Skupinu zastupuje vydavateľstvo go2stage.

Spectrum Quartet je širokospektrálne sláčikové kvarteto, venujúce sa klasickej a súčasnej vážnej hudbe, čerpajúc energiu z improvizácie a ľudovej hudby. Jeho zostavu tvoria hudobníci: Ján Kružliak ml. (violin), Adam Novák (violin), Peter Dvorský (viola) a Branislav Bielik (violoncello).

Nenechajte si ujsť príležitosť vidieť Ľudové Mladistvá naživo vo výnimočnom zložení - už 20.10.2017 o 19:00 na hlavnom pódiu festivalu Bratislavské Jazzové Dni.

Credits / klip
scénograf: Karol Filo
MUA: Nika Mi
zvuk: SMT studio (Marek Sasko, Martin Baky Bakoš)
mix: Martin Baky Bakoš

Master: High Five Mastering, Boris Sodoma

 

Top Eventy

 • Lucia Lužinská & Quintessence

  Pozývame vás na záverečný koncert tohtoročnej klubovej sezóny Jazz v meste. V piatok 29. decembra privítame formáciu Lucia Lužinská Quintessence. V Liptovskom Mikuláši sa predstavia spolu s Valérom Mikom na klavíri a s Ajdži Sabom na bicie. Poznačte si termín, miesto, presný čas a výšku vstupného čoskoro upresníme. Lucia Lužinská - spev Boris Čellár -...

 • Albert Vila Trio

  Albert Vila je španielsky jazzový gitarista, u ktorého sa môžete tešiť na skladby, ktoré oscilujú medzi intímnou polohou a energickou výbušnou zmesou, medzi melodikou a rytmickou smršťou. V minulom roku nahral album v New Yorku so skutočnými hviezdami: klavirista Aaron Parks (ex-Terence Blanchard, Kurt Rosenwinkel, Joshua Redman), kontrabasista Doug Weiss (podieľal sa na desiatich albumochch...

 • Miriam Bayle /Jazzové Vianoce/

  Miriam Bayle, rodáčka z Liptovského Mikuláša, tento rok oslavuje 25. výročie na jazzovej scéne. Od roku 2000 pôsobí v Prahe. Stala sa nie len v Čechách, ale i v zahraničí uznávanou interprétkou. Jej vokálnu improvizáciu, či scat, hodnotia kritici ako fenomén a označili ju “kráľovnou scatu”. Učí na Pražské konzervatoři jazzovú interpretáciu, vedie workshopy “SCAT!...

Posledné články

 • Special Providence /HU/

  Special Providence je jedna z najznámejších súčasných inštrumentálnych skupín v strednej Európe. Special Providence sú známi svojím jedinečným štýlom, v ktorom sa mieša moderný džez, progresívny rock/metal a elektronika. Ich živé predstavenia sú zároveň nevšedným zážitkom, ktorého zárukou je ich dynamické vystupovanie. Za sebou majú vystúpenia na London Jazz Festival, festivale Crescendo, ProgSud alebo Prog-Résiste...

 • Candy Dulfer

  Candy Dulfer @City Sounds of Bratislava

  Legendárny Prince o Candy Dulfer raz povedal: „Keď chcem saxofón, volám Candy.“ Ikonická hudobníčka 90. rokov a jedna z najznámejších ženských saxofonistiek vôbec, Candy Dulfer, prerazila na scéne už ako 21-ročná. Improvizovaný duet Lily Was Here, ktorý vtedy nahrala po boku Dave Stewarta, ju okamžite katapultoval na prvé priečky svetových hitparád. Debutovým albumom Saxuality (1990) v...

Keep in Touch

Website Malware Scan