Ochutnávka

Ľudové mladistvá vo veľkom štýle na Bratislavských jazzových dňoch

Off

ĽUDOVÉ MLADISTVÁ VO VEĽKOM ŠTÝLE NA BRATISLAVSKÝCH JAZZOVÝCH DŇOCH, AKO OCHUTNÁVKU PREDSTAVUJÚ NOVÝ KLIP ’JURÍČKO’

Počas víkendu 20. - 22. októbra sa budú v bratislavskej Inchebe konať Bratislavské Jazzové Dni - medzinárodný jazzový festival a jedno z najväčších podujatí svojho druhu v strednej Európe. Svetové jazzové hviezdy už tradične doplnia domáci interpreti. V piatok 20. októbra sa na hlavnom pódiu predstaví kapela Ľudové Mladistvá, ktorá pre návštevníkov festivalu chystá veľkolepý program na svetovej úrovni. Pôvodne 9-členná zostava sa rozšíri až na 15 hudobníkov, ktorí predvedú obrovskú show a nezabudnuteľný zážitok! Klasické zloženie kapely - klavír, bicie, basgitara, cimbal, husle a štyri folklórne speváčky - doplní pri špeciálnej príležitosti sláčikové kvarteto Spectrum Quartet, druhý bubeník Michal Fedor a o scat sa postará hosťujúci vokalista Samuel Hošek.

Nápad veľkolepej show sa zrodil v hlave frontmana Martina Majla Štefánika, ktorý sa s kapelou poctivo pripravuje na vystúpenie. Skúšobňu vymenili za kultúrny dom, v ktorom spolu so zvukármi a osvetľovačom pilujú program do dokonalosti. “Chceme ľuďom ukázať plnú krásu toho, čo máme v hlave. Posunúť sa o level vyššie a dokázať si, že sa to dá.”

Hudobná show bude doplnená aj o unikátnu vizuálnu a svetelnú časť, o ktorú sa postará Matúš Gazdík. Vďaka spolupráci so Slovenským filmovým ústavom si budú môcť diváci vo vizualizácii vychutnať sekvencie z filmu “Zem spieva” od Karola Plicku, ktorý počas leta členovia kapely zvučili naživo v rámci unikátneho festivalu Hviezdne Noci.

Ako ochutnávku noviniek Ľudové Mladistvá fanúšikom posielajú ešte pred koncertom nový videoklip k skladbe ‘Juríčko’, ktorej autorom je bubeník kapely Jakub Kačic. “Skladbu som našiel úplne náhodne, pôvodná verzia nemala tempo a bola bez nástrojov - to ma veľmi lákalo, pretože som mal absolútne voľnú ruku v komponovaní,” hovorí Jakub.

Videoklip: Ľudové Mladistvá - ‘Juríčko’

Klip režíroval Anton Kajan a Karol Filo na podnet Majlovej fantázie, ktorý atmosféru piesne zasadil do rozprávkového machového lesa na západe Slovenska. Za kamery sa postavili Anton Kajan, Peter Gáll a Roman Stráňai. V novej polohe sa predstaví aj leader kapely Martin Majlo Štefánik, ktorý v skladbe hrá na čelestu - netradičný klavírny hudobný nástroj, ktorý pripomína jemný zvuk zvonkohry a ktorý si kapela požičala od orchestru Bratislava Hot Serenaders. Svoj “tradičný” nástroj vymenil aj basgitarista Jozef Madola a v klipe ho uvidíme hrať na kontrabase. Celá skladba je v akustickom prevedení, ktoré len podčiarkuje snovú atmosféru videoklipu.

Natáčanie videoklipu ‘Juríčko’ prebiehalo v uvoľnenej atmosfére a dobrej nálade. “Natáčanie prebiehalo jeden deň, išlo to veľmi hladko. Nahrávalo sa nám veľmi dobre, keďže prostredie lesa je pre hudbu skvelé nielen zvukovo, ale taktiež atmosférou,” zhodnotil Jakub. Výsledok je vyváženou symbiózou vízie kapely a štábu.

Ľudové Mladistvá je hudobný projekt skladateľa a klaviristu Martina Majla Štefánika a hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že ide o fúziu nesúrodých prvkov ako folkór, jazz, vážna aj moderná hudba, výsledok je jedinečný a nezabudnuteľný. Svedčí o tom aj množstvo úspechov, ktoré kapela dosiahla za dva roky svojej existencie: vyhrala Pódium mladých talentov na BJD, na Radio_Head Awards bola objavom roka a bodovala aj v súťažiach Nové tváre slovenského jazzu a JazzFruit Praha. Zoskupenie Ľudové Mladistvá tvoria profesionálni hudobníci, väčšina kapely sa hudbou aj živí: Jakub Kačic (bicie), Jozef Madola (basgitara), Martin Jeriga (husle), Michal Baláž (cimbal), kapelu dopĺňajú 4 folklórne speváčky - Terézia Jarošová, Mária Nagyová, Nina Kollárová a Diana Minarovičová. Skupinu zastupuje vydavateľstvo go2stage.

Spectrum Quartet je širokospektrálne sláčikové kvarteto, venujúce sa klasickej a súčasnej vážnej hudbe, čerpajúc energiu z improvizácie a ľudovej hudby. Jeho zostavu tvoria hudobníci: Ján Kružliak ml. (violin), Adam Novák (violin), Peter Dvorský (viola) a Branislav Bielik (violoncello).

Nenechajte si ujsť príležitosť vidieť Ľudové Mladistvá naživo vo výnimočnom zložení - už 20.10.2017 o 19:00 na hlavnom pódiu festivalu Bratislavské Jazzové Dni.

Credits / klip
scénograf: Karol Filo
MUA: Nika Mi
zvuk: SMT studio (Marek Sasko, Martin Baky Bakoš)
mix: Martin Baky Bakoš

Master: High Five Mastering, Boris Sodoma

 

Top Eventy

 • sting, bratislava

  Sting - koncert na Bratislavskom hrade

  STING bude koncertovať na Slovensku! V utorok 26. júna vystúpi na Západnej terase Bratislavského hradu. Špeciálny koncert pod holým nebom odohrá pod hlavičkou Vivien Exclusive Night. Môžete sa tešiť na jedinečnú akciu v čarovných vonkajších hradných priestoroch. Lístky v predaji od piatku 15. decembra 10:00 hod. na http://www.vivien.sk. Skladateľ, pesničkár, herec, spisovateľ a aktivista Sting...

 • Candy Dulfer @City Sounds of Bratislava

  Legendárny Prince o nej raz povedal: „Keď chcem saxofón, volám Candy.“ Ikonická hudobníčka 90. rokov a jedna z najznámejších ženských saxofonistiek vôbec, Candy Dulfer, prerazila na scéne už ako 21-ročná. Improvizovaný duet Lily Was Here, ktorý vtedy nahrala po boku Dave Stewarta, ju okamžite katapultoval na prvé priečky svetových hitparád. Debutovým albumom Saxuality (1990) v...

 • Marek Szarvaš Projekt

  Namiesto koncertu tria Alberta Vilu sa vám vo februári predstaví projekt z mladej domácej scény. Marek Szarvaš u nás vystúpil v roku 2016 spolu s Barborou Botošovou a Arpim Farkašom. S jeho aktuálnym projektom sa predstavil aj na minuloročných bratislavských džezákoch. Repertoár skupiny tvorí vlastná tvorba a improvizácia spájajúca prvky jazzu, world music a popu...

Posledné články

 • Bratislava Lindy Exchange 2018

  BRATISLAVA LINDY EXCHANGE 2018 SAVE THE DATE! 5 - 7 OCTOBER! ... and stay stuned /ENGLISH BELOW/ 5. - 7. októbra Bratislavu po druhýkrát roztancujú lindyhopperi a swingové kapely s medzinárodnou účasťou. Môžete sa tešiť na obľúbeného Ondřeja Havelku and His Melody Makers, Bratislava Hot Serenaders, ďalších hudobníkov, tastery a bohatý sprievodný program. Zapíšte si...

 • sting, bratislava

  Sting - koncert na Bratislavskom hrade

  STING bude koncertovať na Slovensku! V utorok 26. júna vystúpi na Západnej terase Bratislavského hradu. Špeciálny koncert pod holým nebom odohrá pod hlavičkou Vivien Exclusive Night. Môžete sa tešiť na jedinečnú akciu v čarovných vonkajších hradných priestoroch. Lístky v predaji od piatku 15. decembra 10:00 hod. na http://www.vivien.sk. Skladateľ, pesničkár, herec, spisovateľ a aktivista Sting...

Keep in Touch

Website Malware Scan