Koncerty, Novinky

Ondřej Štveráček a Gene Jackson na BJD 2017 : Peter Hladký a Ľudmila Hladká

Off

Aj keď nie je zoskupenie pražského saxofonostu Ondřeja Štveráčka s americkým bubeníkom Gene Jacksonom zaradené medzi headlinerov a ich koncert navyše ani nie je na hlavnom pódiu BJD 2017, myslíme si, že napriek tomu bude jedným z vrcholov uvodného, piatkového večera festivalu.

Ondřej Štveráček v Banskej Bystrici

Ondřej Štveráček jednoznačne patrí k špičke jazzových saxofonistov, určite minimálne v priestore Čiech a Slovenska. Okrem toho má vo svojom zoskupení ďalších špičkových interprétov, klaviristu Klaudiusa Kováča, kontrabasistu Tomáša Baroša a amerického bubeníka Gene Jacksona.

Ondřej Štveráček a Róbert Ragan ml. v Banskej Bystrici

Okrem toho, že je členom legendárneho big bandu Gustáva Broma a má vlastnú kapelu, Ondřej Štveráček hráva so špičkovými jazzmanmi zo Slovenska a Čiech. Vydal niekoľko albumov - What's Outside (2010), The Form (2013) a posledné dva Calm (2016) a Sketches (2017) nahral v zostave, ktorú budeme počuť aj na tohtoročnom festivale.

Ondřej Štveráček s big bandom Gustáva Broma a Chinou Moses v Bratislave

C:\Users\Peter\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\Ondřej_Štveráček_BJD_2016-4186.jpg

Ondřej Štveráček s big bandom Gustáva Broma na BJD 2016

Ondřeja Štveráčka, „českého Coltranea“ sme mali možnosť vidieť a počuť viackrát a aj v Banskej Bystrici, vždy to bol skvelý zážitok.

C:\Users\Peter\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\Ondřej_Štveráček_24_x_16_72_dp_BW-0308.jpg

Ondřej Štveráček v Banskej Bystrici

Ďalšieho člena zoskupenia, pianistu Klaudiusa Kováča, poznajú priaznivci jazzu nielen na Slovensku, v Čechách, v Maďarsku a v Poľsku, ale mali ho možnosť počuť aj v USA a v Kanade. Okrem toho, že tiež patrí k jazzovej špičke na Slovensku a v Čechách, je aj výborný pedagóg. Vychoval generáciu kvalitných jazzmenov, ktorí sa presadili u nás aj v zahraničí (Jakub Tököly, Peter Korman, Martin Uherek, Róbert Ragan ml. a mnohí ďalší). Už takmer 20 rokov je členom banskobystrického tria Nothing But Swing a účinkoval s mnohými skvelými hudobníkmi, či už ako hosť alebo líder svojich formácií.

Klaudius Kováč a Ondřej Štveráček v rámci Róbert Ragan Jr. Project v B. Bystrici

Spolu s Ľubomírom Šrámekom a bratrancom Ondrejom Krajňákom tvoria zoskupenie Three Pianos, ktoré sa prvý krát predstavilo na Bratislavských jazzových dňoch 2006.

Klaudius Kováč v rámci projektu Three Pianos na festivale Jazznica v B. Štiavnici

V roku 2014 Klaudius Kováč zaslúžene dostal prestížnu cenu Ladislava Martoníka za dlhoročnú interpretačnú a pedagogickú činnosť na Slovensku a v zahraničí.

Klaudius Kováč s cenou Ladislava Martoníka

C:\Users\Peter\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\Klaudius_a_Scott_Hamilton_2013-3328.jpg

Kluadius Kováč v rámci Nozhing But Swing Trio, spolu so Scottom Hamiltonom, Stanislavom Palúchom a Štátnym komorným orchestrom Žilina

Klaudius Kováč 20 rokov aktívne pôsobil ako hudobník a pedagóg v Banskej Bystrici, takže sme videli množstvo jeho vystúpení v rámci koncertov a jam sessions. Vždy to bol skvelý zážitok, ale najväčším zážitkom bolo jeho vystúpenie so Slovenskou filharmónou v bratislavskej Redute v rámci projektu Jazz v symfonickej hudbe, v októbri 2014, keď mu po vynikajúcom výkone aplaudovala celá sála vrátane filharmonikov a autora kompozícií.

Klaudius Kováč so Slovenskou filharmónou v rámci projektu Jazz v symfonickej hudbe v bratislavskej Redute

C:\Users\Peter\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\Tomáš_Baroš_Jazzinec_Trutnov-7458.jpg

Tomáš Baroš a Antonio Farao na festivale Jazzinec v Trutnove

Kontrabasista Tomáš Baroš patrí medzi najvyhľadávanejších kontrabasistov v Čechách a na Slovensku. Tiež spolupracuje s big-bandom Gustáva Broma a aj s CZ-SK big-bandom Matúša Jakabčica a na projektoch Radovana Tarišku, Lukáša Oravca, Romana Jánošku a ďalších. Hral s mnohými zahraničnými umelcami, s Antoniom Faraom, Benitom Gonzalesom, Winandom Gáborom, Harrym Sakalom, Kalmanom Oláhom, Tony Lakatošom.

C:\Users\Peter\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\Tomáš_Baroš_China_Miyses_BA_2014-6459.jpg

Tomáš Baroš a big-band Gustáva Broma s Chinou Moyses v Bratislave

C:\Users\Peter\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\Tomáš_Baroš_Jazzinec_BJD_2016-4223.jpg

Tomáš Baroš s big-bandom Gustáva Broma na Bratislavských Jazzových Dňoch

Tomáša Baroša sme tiež mali možnosť vidieť na viacerých koncertoch u nás v Banskej Bystrici, ale aj Bratislave na Bratislavských jazzových dňoch alebo v Trutnove na festivale Jazzinec.

C:\Users\Peter\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\Tomáš_Baroš_Jazzinec_Trutnov-7519.jpg

Tomáš Baroš na festivale Jazzinec v Trutnove

Posledný člen zoskupenia Gene Jackson je výborný americký jazzový bubeník, ktorý hrával s Herbie Hancockom a s ďalšími jazzovými osobnosťami, napr. s Wayne Shorterom, Joeom Lovanom, Davom Hollandom, Georgeom Colemanom, Terence Blanchardom, Joem Lockom, Dianne Reeves, Hughom Masekelom, Christianom McBridom, atď.

Priaznivci jazzu by si mali uvedomiť, že aj keď je to len vystúpenie „len“ na vedľajšom, „B“ pódiu, jedná sa o špičkových jazzmanov, nemali by si nechať tento koncert ujsť. Určite to neoľutujú. My sa na koncert veľmi tešíme.

C:\Users\Peter\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\Bratislavský_Hrad_2015-9570.jpg

Priatelia, uvidíme sa v Bratislave na Bratislavských jazzových dňoch Slovenská sporiteľňa 2017.

©Text Peter Hladký a Ľudmila Hladká, Október 2017

©Foto Peter Hladký

 

Jazzové Koncerty

St 22

Prešovská Hudobná Jeseň 2017 Nocturno

22.november @ 19:00 - 20:15
Prešov
St 22

Katka Koščová & Geišbergovci

22.november @ 20:00 - 23:00
Nové Mesto nad Váhom
Št 23

Bratislava Guitar night with Jacques Stotzem & KriStan duo

23.november @ 20:00 - 22:00
Bratislava
Organizátor: Bratislava Guitar night
Št 23

AMC trio&ERIC Marienthal v Smelly Cat

23.november @ 20:00 - 23:00
Košice
Organizátor: Cafe & Bar Smelly Cat

Top Eventy

 • Maceo Parker

  Maceo Parker je uznávaný americký funkový a souljazzový saxofonista. Proslavil se především v 60. letech díky světoznámému hudebníkovi Jamesovi Brownovi. Na velké řadě Brownových hitů byl Parker vynikajícím sólistou a hlavním aktérem při hraní na alt, tenor a barytonový saxofon. Parker popisuje svoje působení vedle Jamese Browna jako čas strávený na univerzitě. https://www.youtube.com/watch?v=ABLwmYI09Lw https://www.youtube.com/watch?v=C4RLa485m0k

 • Marienthal, Encore

  Eric Marienthal (USA) & AMC Trio Unit v ENCORE the club

  Hviezda svetového formátu Eric Marienthal, dvojnásobný GRAMMY AWARD víťaz, muzikant svetových kvalít, áno.... na pódiu v ENCORE the club Eric Marienthal patrí medzi svetovú elitu saxofonistov. Na Slovensku je známy zo spolupráce s Eugenom Botošom na projekte Finally, ktoré vyšlo aj na cd s názvom My Space. Spolupracoval s mnohými svetovými umelcami ako napr. Elton John, Billy Joel,...

 • AMC trio&ERIC Marienthal v Smelly Cat

  Grammy Awards winner Eric Marienthal u nás v Smelly Cat Po absolvovaní strednej školy v južnej Kalifornii v roku 1976 Eric pokračoval v štúdiu na Berklee College of Music v Bostone v Massachusetts, kde študoval s legendárnym profesorom saxofónu Joe Viola. Hral na stovkách nahrávok, filmov, televíznych relácií a komerčných jinglov. AMC Trio je slovenské...

Posledné články

 • G3 - Joe Satriani, John Petrucci a Uli Jon Roth

  Svetovo uznavané gitarové trio G3 vystúpi po prvýkrát v Bratislave v zložení Joe Satriani, John Petrucci a Uli John Roth. Gitarový virtuóz Joe Satriani obdaruje svojich fanúšikov budúci rok hneď dvakrát. Prvý raz v januári, keď uvedie na trh svoje šestnáste sólové album What Happens Next a po druhýkrát v marci, keď v Moskve odštartuje...

 • Vladimír Mišík & ETC /CZ/

  Vladimír Mišík je jednou z nejvýraznějších osobností české populární hudby již od 60. let 20. století. Svou tvorbou ovlivnil celou řadu umělců ať už z hudebního, výtvarného či literárního prostředí. Muzikanti pod značkou ETC však začali vystupovat v roce 1974. Vladimír Mišík s kapelou ETC přes mnohé personální změny a dvouletý zákaz činnosti v 80....

Keep in Touch

Website Malware Scan