Koncerty, Novinky

Ondřej Štveráček a Gene Jackson na BJD 2017 : Peter Hladký a Ľudmila Hladká

Off

Aj keď nie je zoskupenie pražského saxofonostu Ondřeja Štveráčka s americkým bubeníkom Gene Jacksonom zaradené medzi headlinerov a ich koncert navyše ani nie je na hlavnom pódiu BJD 2017, myslíme si, že napriek tomu bude jedným z vrcholov uvodného, piatkového večera festivalu.

Ondřej Štveráček v Banskej Bystrici

Ondřej Štveráček jednoznačne patrí k špičke jazzových saxofonistov, určite minimálne v priestore Čiech a Slovenska. Okrem toho má vo svojom zoskupení ďalších špičkových interprétov, klaviristu Klaudiusa Kováča, kontrabasistu Tomáša Baroša a amerického bubeníka Gene Jacksona.

Ondřej Štveráček a Róbert Ragan ml. v Banskej Bystrici

Okrem toho, že je členom legendárneho big bandu Gustáva Broma a má vlastnú kapelu, Ondřej Štveráček hráva so špičkovými jazzmanmi zo Slovenska a Čiech. Vydal niekoľko albumov - What's Outside (2010), The Form (2013) a posledné dva Calm (2016) a Sketches (2017) nahral v zostave, ktorú budeme počuť aj na tohtoročnom festivale.

Ondřej Štveráček s big bandom Gustáva Broma a Chinou Moses v Bratislave

C:\Users\Peter\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\Ondřej_Štveráček_BJD_2016-4186.jpg

Ondřej Štveráček s big bandom Gustáva Broma na BJD 2016

Ondřeja Štveráčka, „českého Coltranea“ sme mali možnosť vidieť a počuť viackrát a aj v Banskej Bystrici, vždy to bol skvelý zážitok.

C:\Users\Peter\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\Ondřej_Štveráček_24_x_16_72_dp_BW-0308.jpg

Ondřej Štveráček v Banskej Bystrici

Ďalšieho člena zoskupenia, pianistu Klaudiusa Kováča, poznajú priaznivci jazzu nielen na Slovensku, v Čechách, v Maďarsku a v Poľsku, ale mali ho možnosť počuť aj v USA a v Kanade. Okrem toho, že tiež patrí k jazzovej špičke na Slovensku a v Čechách, je aj výborný pedagóg. Vychoval generáciu kvalitných jazzmenov, ktorí sa presadili u nás aj v zahraničí (Jakub Tököly, Peter Korman, Martin Uherek, Róbert Ragan ml. a mnohí ďalší). Už takmer 20 rokov je členom banskobystrického tria Nothing But Swing a účinkoval s mnohými skvelými hudobníkmi, či už ako hosť alebo líder svojich formácií.

Klaudius Kováč a Ondřej Štveráček v rámci Róbert Ragan Jr. Project v B. Bystrici

Spolu s Ľubomírom Šrámekom a bratrancom Ondrejom Krajňákom tvoria zoskupenie Three Pianos, ktoré sa prvý krát predstavilo na Bratislavských jazzových dňoch 2006.

Klaudius Kováč v rámci projektu Three Pianos na festivale Jazznica v B. Štiavnici

V roku 2014 Klaudius Kováč zaslúžene dostal prestížnu cenu Ladislava Martoníka za dlhoročnú interpretačnú a pedagogickú činnosť na Slovensku a v zahraničí.

Klaudius Kováč s cenou Ladislava Martoníka

C:\Users\Peter\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\Klaudius_a_Scott_Hamilton_2013-3328.jpg

Kluadius Kováč v rámci Nozhing But Swing Trio, spolu so Scottom Hamiltonom, Stanislavom Palúchom a Štátnym komorným orchestrom Žilina

Klaudius Kováč 20 rokov aktívne pôsobil ako hudobník a pedagóg v Banskej Bystrici, takže sme videli množstvo jeho vystúpení v rámci koncertov a jam sessions. Vždy to bol skvelý zážitok, ale najväčším zážitkom bolo jeho vystúpenie so Slovenskou filharmónou v bratislavskej Redute v rámci projektu Jazz v symfonickej hudbe, v októbri 2014, keď mu po vynikajúcom výkone aplaudovala celá sála vrátane filharmonikov a autora kompozícií.

Klaudius Kováč so Slovenskou filharmónou v rámci projektu Jazz v symfonickej hudbe v bratislavskej Redute

C:\Users\Peter\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\Tomáš_Baroš_Jazzinec_Trutnov-7458.jpg

Tomáš Baroš a Antonio Farao na festivale Jazzinec v Trutnove

Kontrabasista Tomáš Baroš patrí medzi najvyhľadávanejších kontrabasistov v Čechách a na Slovensku. Tiež spolupracuje s big-bandom Gustáva Broma a aj s CZ-SK big-bandom Matúša Jakabčica a na projektoch Radovana Tarišku, Lukáša Oravca, Romana Jánošku a ďalších. Hral s mnohými zahraničnými umelcami, s Antoniom Faraom, Benitom Gonzalesom, Winandom Gáborom, Harrym Sakalom, Kalmanom Oláhom, Tony Lakatošom.

C:\Users\Peter\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\Tomáš_Baroš_China_Miyses_BA_2014-6459.jpg

Tomáš Baroš a big-band Gustáva Broma s Chinou Moyses v Bratislave

C:\Users\Peter\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\Tomáš_Baroš_Jazzinec_BJD_2016-4223.jpg

Tomáš Baroš s big-bandom Gustáva Broma na Bratislavských Jazzových Dňoch

Tomáša Baroša sme tiež mali možnosť vidieť na viacerých koncertoch u nás v Banskej Bystrici, ale aj Bratislave na Bratislavských jazzových dňoch alebo v Trutnove na festivale Jazzinec.

C:\Users\Peter\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\Tomáš_Baroš_Jazzinec_Trutnov-7519.jpg

Tomáš Baroš na festivale Jazzinec v Trutnove

Posledný člen zoskupenia Gene Jackson je výborný americký jazzový bubeník, ktorý hrával s Herbie Hancockom a s ďalšími jazzovými osobnosťami, napr. s Wayne Shorterom, Joeom Lovanom, Davom Hollandom, Georgeom Colemanom, Terence Blanchardom, Joem Lockom, Dianne Reeves, Hughom Masekelom, Christianom McBridom, atď.

Priaznivci jazzu by si mali uvedomiť, že aj keď je to len vystúpenie „len“ na vedľajšom, „B“ pódiu, jedná sa o špičkových jazzmanov, nemali by si nechať tento koncert ujsť. Určite to neoľutujú. My sa na koncert veľmi tešíme.

C:\Users\Peter\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\Bratislavský_Hrad_2015-9570.jpg

Priatelia, uvidíme sa v Bratislave na Bratislavských jazzových dňoch Slovenská sporiteľňa 2017.

©Text Peter Hladký a Ľudmila Hladká, Október 2017

©Foto Peter Hladký

 

Zvuk for Štiavnica

Top Eventy

 • sting, bratislava

  Sting - koncert na Bratislavskom hrade

  STING bude koncertovať na Slovensku! V utorok 26. júna vystúpi na Západnej terase Bratislavského hradu. Špeciálny koncert pod holým nebom odohrá pod hlavičkou Vivien Exclusive Night. Môžete sa tešiť na jedinečnú akciu v čarovných vonkajších hradných priestoroch. Lístky v predaji od piatku 15. decembra 10:00 hod. na http://www.vivien.sk. Skladateľ, pesničkár, herec, spisovateľ a aktivista Sting...

Posledné články

 • Bratislava Lindy Exchange 2018

  BRATISLAVA LINDY EXCHANGE 2018 SAVE THE DATE! 5 - 7 OCTOBER! ... and stay stuned /ENGLISH BELOW/ 5. - 7. októbra Bratislavu po druhýkrát roztancujú lindyhopperi a swingové kapely s medzinárodnou účasťou. Môžete sa tešiť na obľúbeného Ondřeja Havelku and His Melody Makers, Bratislava Hot Serenaders, ďalších hudobníkov, tastery a bohatý sprievodný program. Zapíšte si...

 • sting, bratislava

  Sting - koncert na Bratislavskom hrade

  STING bude koncertovať na Slovensku! V utorok 26. júna vystúpi na Západnej terase Bratislavského hradu. Špeciálny koncert pod holým nebom odohrá pod hlavičkou Vivien Exclusive Night. Môžete sa tešiť na jedinečnú akciu v čarovných vonkajších hradných priestoroch. Lístky v predaji od piatku 15. decembra 10:00 hod. na http://www.vivien.sk. Skladateľ, pesničkár, herec, spisovateľ a aktivista Sting...

Keep in Touch

Website Malware Scan